واتس آپ سیسمونی سه نی نی
۰
سیسمونی سه نی نی

اسباب بازی های مناسب با سن کودک

کودکان همیشه و همواره بازی کردن را دوست دارند، حتی در دوران نوزادی و وقتی خیلی کوچکند. این موضوع که بدانید و یاد بگیرید چقدر راه برای بازی کردن با بچه‌ها هست به مرور شما را شگفت‌زده خواهد کرد. کودکتان کشف و کاوش جهان را از طریق بازی کردن یاد می‌گیرد و اسباب‌بازی‌های مختلف در این اتفاق بی‌تأثیر نیستند. برخی از این اسباب‌بازی‌ها جاودانگی خاصی دارند و برای تمام سن‌ها و مراحل رشد و نمو کودکان مناسب هستند. در این مطلب می‌توانید با فهرست اسباب‌بازی‌های مناسبی آشنا شوید که کودک شما را سرگرم نگه می‌دارند، تخیل او را تحریک و کمکش می‌کنند مهارت‌های جدیدی بیاموزد.

 

اسباب‌بازی‌هایی برای زمان تولد تا شش ماهگی کودک

 

 

کودکان در هر سن خاصی ممکن است به بازی و اسباب‌بازی‌های خاصی بیشتر علاقه داشته باشند یا آنها برایش مناسب‌تر باشد. اما برخی از اسباب‌‌بازی‌ها نیز برای هر سن و هر مرحله‌ای مناسب هستند. همچنین با وجود این همه اسباب‌بازی‌ جذاب، انتخاب و خرید برای کودک می‌تواند کمی دشوار باشد. این مطلب می‌تواند با کمی راهنمایی به شما کمک ‌کند تا اسباب‌بازی‌هایی مناسب با سن کودکتان را برای او انتخاب کنید.

 

جغجغه‌ها    جغجغه

 

یک جغجغهٔ معمولی و کلاسیک، یک جغجغهٔ مچی نرم یا یک جفت جوراب جغجغه‌ای راهی عالی برای کمک به کودکتان، به ویژه از زمان تولد تا سه ماهگی است تا نسبت به بدنش آگاهی پیدا کند. تعجبش را تصور کنید وقتی که دستش را تکان می‌دهد یا پایش را به هوا پرتاب می‌کند تا صدای اسباب‌بازی‌اش را بشنود.

 

جعبه‌های موسیقی

 

یکی از روش‌های سرگرم و شاد کردن بچه‌ها در هر سنی موسیقی است، هرچند کودکان هم مثل بزرگسالان سلیقه‌های متفاوتی در مورد موسیقی دارند. اما در هر صورت بهتر است از ابتدا موسیقی را وارد زندگی کودکان کنید، زیرا موسیقی کمک زیادی به آرامش افراد و شاد بودنشان در بزرگسالی خواهد کرد و یک جعبهٔ موسیقی کوکی و ساده شروع خوبی برای آشنایی با موسیقی است.

 

اسباب‌بازی‌ با طرح‌های سیاه و سفید

 

نوزاد شما به اسباب‌بازی‌هایی که طرح‌های سیاه و سفید با کنتراست بالا دارند، بیشتر علاقه دارد، زیرا دیدن آنها برایش ساده‌تر از هر چیز دیگری است. نوزاد شما می‌تواند تفاوت‌های شکل‌ و الگوها را تشخیص دهد که این اتفاق نیز می‌تواند رشد بصری او را تحریک ‌کند.

 

اسباب‌بازی‌ صدادار یا موزیکال

 

اسباب‌بازی‌هایی که وقتی فشار یا تکان داده می‌شود صداهای مختلف و متفاوتی ایجاد ‌می‌کند می‌تواند کودک شما را را تا ماه‌ها سرگرم کند. این نوع اسباب‌بازی‌ها همچنین به کودکتان کمک می‌کند تا از کاری که دست‌هایش توانایی انجام آنها را دارد بهتر و زودتر آگاهی پیدا کند.

 

آویزها

 

یک آویز ساده و معمولی می‌تواند بعد تازه‌ای به دید کودک از جهان اطرافش اضافه کند. بهتر است آویزهایی با طرح‌ها و رنگ‌های دارای کنتراست بالا پیدا کنید. همچنین کودکتان ممکن است از آویزی که موسیقی پخش می‌کند لذت ببرد. آویز را می‌توانید به نرده‌های تخت وصل کنید اما به دلایل ایمنی، حتماً لازم است ‌اطمینان حاصل کنید که خارج از دسترس کودک باشد تا ایجاد مشکلی نکند.

 

اسباب‌بازی‌ کوکی متحرک

 

اسباب‌بازی‌هایی که امکان کودک کردن را دارند و پس از کوک کردن حرکت می‌کنند مثل ماشین‌های کوکی یا عروسک‌هایی که راه می‌روند یا به هر شکلی حرکت می‌کنند برای کودکان سرگرم‌کننده است.

 

زنگوله‌های بادی

 

زنگولهٔ بادی انواع مختلف با جنس و طبعاً صداهای متفاوتی دارد که می‌توانید آنها را جایی آویزان کنید تا کودکتان بتواند حرکاتشان را ببیند و صدایشان را بشنود. همچنین بهتر است گهگاهی او را بغل کنید و بالا نگه دارید تا بتواند خودش نیز زنگوله‌ها را به صدا دربیاورد.

 

تشک یا پارک بازی    پلی جیم

 

وقتی فرزند شما پنج یا شش ماهه شد، هنوز بیشتر اوقات در حالت افقی و درازکشیده است. پارک بازی امکان بازی و سرگرمی را به او می‌دهد و دست‌ها و پاهای کوچک او را نیز ورزش خواهد داد و این اتفاق به او کمک می‌کند تا کم‌کم آمادهٔ غلت خوردن و شنا رفتن شود.

 

عروسک‌های‌ حمامی

 

اسباب‌بازی‌هایی که روی آب قابلیت شناور ماندن را دارند مثل اردک‌های پلاستیکی، یکی از عروسک‌های محبوب کودکان است. فقط بهتر است مطمئن شوید که آب توی وان آن‌قدر زیاد نباشد که ایجاد مشکلی برای فرزندتان کند. همچنین لازم است مراقب سر کودک یا پیشگیری از لیز خوردنش در محیط مرطوب حمام هنگام بازی کردن باشید.

 

اسباب‌بازی‌هایی برای شش تا ۱۸ ماهگی کودک

 

وقتی کودک شما شش ماهه شد، توانایی استفاده از دست‌ها و کنترل روی سرش را خیلی بیشتر خواهد داشت، بنابراین شروع به کشف دنیای عجیب و جدید اطرافش خواهد کرد و با بزرگ‌تر شدن و راه افتادنش نیز بازی‌های او متنوع‌تر و به همان نسبت، اسباب‌بازی‌ها برایش جالب‌تر خواهد بود. در این مطلب می‌توانید با فهرستی از برخی اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکتان از شش تا ۱۸ ماهگی او آشنا شوید.

 

کتاب‌ها

 

کتاب خواندن برای کودکتان و آشنا کردن او با کتاب همیشه فوق‌العاده است و هیچ‌وقت برای انجام آن زود نیست و حتی وقتی نوزادتان هنوز ‌خیلی کوچک است هم، کتاب خواندن راهی مناسب و خوب برای کمک به او در فهم و درک زبان است. کتاب‌هایی که از پارچه‌های نرم ساخته ‌شده‌ است یا کتاب‌های مقوایی برای دست‌های مشتاق به گرفتن و ورق زدن کودکتان مناسب هستند. همچنین آمادهٔ این باشید که کودکتان برای نشان دادن علاقه‌اش به کتاب‌ها سعی کند آنها را بخورد.

 

انواع توپ‌ها

 

در این سن، کودکتان در حال کنترل پیدا کردن روی دست‌هایش است و می‌تواند اشیای بزرگ را بردارد. بنابراین، توپ‌های نرم و سبک برای غلتاندن روی زمین عالی هستند. شما هم بهتر است آماده شوید، زیرا وقتی فرزندتان ضربه زدن به توپ را یاد بگیرد احتمالاً باید تا مدتی طولانی دروازه‌بان او باشید.

 

لگوها

 

وقتی مهارت‌های حرکتی کودکان رشد می‌کند آنها چابکی بیشتری در برداشتن اشیا پیدا می‌کنند و به احتمال زیاد در این سن، آنها عاشق یک دست لگوی کلاسیک خواهند شد. پس بهتر است به کودکتان کمک کنید تا لگوها را روی هم بچنید و حتی ممکن است از انداختن آنها لذت بیشتری ببرد. بنابراین وقتی کودکتان را با لگوها آشنا می‌کنید، احتمالاً بیشتر کار ساختن آنها را خودتان انجام می‌دهید و کمک و همراهی او در این بازی به احتمال زیاد انداختن لگوهایی خواهد بود که شما چیده‌اید. اما بهتر است بدانید که این بازی با وجود سادگی‌اش، چیزهای مهمی دربارهٔ جهان به کودکتان می‌آموزد، زیرا علاوه بر ایجاد هماهنگی دست و چشم، این بازی او را با قوانین پایهٔ ریاضیات و فیزیک نیز آشنا خواهد کرد.

 

اسباب‌بازی‌های هل‌دادنی   واکر کودک

 

این روزها کودکتان احتمالاً می‌تواند خودش را بالا بکشد، با تکیه به مبلمان راه برود و آمادهٔ برداشتن اولین قدم‌های مستقلش است. در این مرحلهٔ حرکات متزلزل، یک اسباب‌بازی هل‌دادنی ممکن است به او کمک خواهد کرد تا اولین قدم‌هایش را بردارد. بهتر است نوعی را انتخاب کنید که محکم باشد تا کودک بتواند برای پشتیبانی به آن تکیه کند. نگران نباشید؛ تا چشم باز کنید، او را در حال دویدن خواهید دید.

 

اسباب‌بازی‌های تودرتو یا ماتروشکا

 

ماتروشکا نوعی اسباب‌بازی روسی است که از تعدادی عروسک معمولاً چوبی بزرگ تا کوچک تشکیل شده که به ترتیب اندازه‌شان داخل هم قرار می‌گیرند. این نوع اسباب‌بازی برای کودک شما مفید است، پس بهتر است کنجکاوی کودکتان را با اسباب‌بازی‌هایی شبیه ماتروشکاها که بتواند آنها را مرتب کند و روی هم بچیند تشویق کنید. حتماً هم لازم نیست ماتروشکا باشد یا هزینهٔ زیادی کنید، تعداد زیادی از وسایل بدون خطر آشپزخانه یا توی کشوهای خانه هم می‌تواند نقش اسباب‌بازی‌هایی در سایزها، شکل‌ها و رنگ‌های مختلف را بازی کند، اما بهتر است وسایلی سبک، بی‌خطر و رنگارنگ را انتخاب کنید تا توانایی‌هایی او را به چالش بکشید. در این بین، در حینی که او مبهوت و متحیر است که چطور شکل‌ها را داخل هم جا دهد و چطور حلقه‌ها را روی هم بچیند، شما می‌توانید از کمی سکوت و آرامش نیز لذت ببرید.

 

عروسک‌های بغلی  

 

بعد از گذشتن دوران نوزادی و زمانی که کودک توانست کنترل کافی روی سر و گردنش را پیدا کند، اسباب‌بازی‌های نرمی که نگه داشتنشان در دست آسان باشد به عنوان اولین همبازی‌ها برای فرزند شما عالی هستند. فقط لازم است مطمئن شوید که حیوان عروسکی یا عروسک نرم کودکتان برای ردهٔ سنی او مناسب است. کودکتان احتمالاً‌ عروسک‌های نرم کوچک را که بتواند در دستش نگه دارد ترجیح خواهد داد، بنابراین وسوسه نشوید که برایش خرسی به بزرگی خودش بخرید.

 

اسباب‌بازی‌ چینشی یا روی هم چیدنی

 

همچنان که کودکتان رشد می‌کند، اسباب‌بازی‌های چینشی یا قطعات خانه‌سازی می‌تواند ساعت‌ها سرگرمی را برای هر دوی شما فراهم می‌کنند. این اسباب‌بازی‌ها ابزاری عالی برای کودکتان است تا انگشت‌هایش را که هر روز ماهرتر می‌شوند به کار بگیرد و روی مهارت‌های مرتب‌سازی و ساخت و ساز خود کار کند. اگر به کودکتان اجازه دهید سایزها، شکل‌ها و رنگ‌های مختلف را امتحان کند نیز مدت طولانی‌تری به بازی سرگرم خواهد شد و خیلی زود علاقه‌اش را از دست نمی‌دهد.

 

اسباب‌بازی‌هایی برای ۱۸ ماهگی تا سه سالگی کودک

 

کودکان بسیار با یکدیگر متفاوتند. به عنوان مثال، برخی از آنها راه رفتن را از ۹ ماهگی شروع می‌کنند و برخی تا ۱۷ ماهگی‌شان هنوز راه نمی‌روند. به همین شکل نیز ممکن است سلیقه و علاقهٔ آنها به اشیا و اسباب‌بازی‌های خاصی بیشتر یا کمتر از بقیه باشد. در این مطلب می‌توانید با برخی از اسباب‌بازی‌های رایج و مناسب برای کودکان از ۱۸ ماهگی تا سه سالگی آنها آشنا شوید.

 

کتاب

 

کتاب همچنان حرف اول را می‌زند. کتاب‌ها بهترین دوست و وسیلهٔ سرگرمی برای کودکتان هستند، البته اگر شما آنها را جدی بگیرید و استفاده، خواندن و مفید بودن آن را به کودکتان یاد بدهید. بهتر است برای شروع با کتاب‌های پلاستیکی، پارچه‌ای و مقوایی محکم شروع کنید که قابلیت پاره شدن ندارد و وقتی فرزندتان بزرگ‌تر شد، برایش کتاب‌های داستان مختلف با ردهٔ سنی مناسب او تهیه کنید.

فراموش نکنید که این شما هستید که تفاوت موجود محترمی مثل کتاب و شیء بی‌ارزش و مضری مثل گوشی موبایل را در سال‌های بعدی زندگی برای کودکتان مشخص خواهید کرد.

 

قطاربازی یا ست قطار و ریل  

 

کودکان نوپا دیوانهٔ قطارهای اسباب‌بازی هستند، پس بهتر است به لوکوموتیوران کوچکتان یک ست لوکوموتیو و ریل بدهید و ببینید چقدر شاد خواهد شد و چطور خودش با تمام قوا با آن می‌دود و بازی می‌کند. مطمئن باشید این اسباب‌بازی هیجان‌انگیز آن‌قدر سرگرم‌کننده به نظر می‌رسد که ممکن است شما هم بخواهید با فرزندتان بدوید و بازی کنید.

 

وسایل هنری

 

کودک شما آمادهٔ بیان و ابراز خودش و احساساتش به شکلی آشکار و صریح است. پس لازم است محلی را برای این کار در اتاقش یا جایی از خانه که در دیدرس شماست تعیین کنید و همهٔ وسایل را آنجا بگذارید و او را تشویق کنید که با مدادرنگی، ماژیک‌های پاک‌شدنی یا وایت‌برد رنگی، رنگ‌ها و خمیرهای بازی چیزی بکشد. شاهکارهای هنری‌ او خیلی زود، همه جای خانهٔ شما را پر خواهد کرد. فقط مراقب باشید که خمیر بازی را وقتی به کودکتان بدهید که می‌دانید امکان خوردنش توسط کودک وجود ندارد و از دادن خمیر بازی در سن کم به بچه‌ها خودداری کنید، مگر اینکه خودتان با مواد خوراکی آنها را درست کرده باشید و مطمُن هستید که توی گلویشان گیر نمی‌کند.

 

لباس‌‌های مبدل

 

این روزها ممکن است ببینید که آقا یا خانم استقلال‌طلب شما نظری قطعی و تغییرناپذیر دربارهٔ چیزی که می‌خواهد بپوشد دارد. سبدی پر از کلاه، ‌ماسک، ‌دستکش، شنل و لباس‌های قدیمی عجیب و غریبتان را به او بدهید و بگذارید با کاراکترهایی که می‌سازد و بازی‌های خلاقانه‌اش شما را متحیر کند و به دنیای خودش ببرد. بهتر است تا می‌توانید لذت ببرید و تخیلش را پرورش بدهید.

 

وسایل ورزشی

 

کودکتان آماده است که مثل یک بسکتبالیست ماهر، توپ را در سبد بیندازد یا شاید فقط دوست دارد برای سرگرمی توپ‌ها را به این ور و آن ور بزند. به کودکتان یک سبد مینی بسکتبال یا دیگر وسایل ورزشی را بدهید و نگاه کنید که چطور می‌دود تا با آن بازی کند.

همچنین آموزش شنا را می‌توانید از سن‌ خیلی کم به بچه‌ها آموزش داد، اما سه سالگی سنی مناسب برای یاد دادن حرفه‌ای و خوب شناست و مایوهای رنگی و شاد وسیله‌ای مناسب برای یاد گرفتن شنا خواهد بود. اگر در این مورد سؤال یا نگرانی‌ای دارید می‌توانید نظر پزشک کودکتان را نیز بپرسید.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید